Menu
Home Page

St. Edmund’s Academy

Who's Who

Picture 1
Picture 2 Ms Lisa Cook - Chief Executive
Picture 3
Picture 1
Picture 2 Mrs Jill Graver - Headteacher
Picture 3
Picture 1 Miss Sarah Drake - Teaching & Learning Lead
Picture 2 Miss Sarah Waterfield - Teaching & Learning Lead
Picture 3 Mrs Megan Writer - Teaching & Learning Lead

Anning Class

Anning Class 1 Miss Sarah Waterfield - Teacher
Anning Class 2 Mrs Angie Bell - Teaching Assistant
Anning Class 3 Mrs Janette Bone - Teaching Assistant (AM)

Darwin Class

Darwin Class 1 Miss Sarah Drake - Teacher (Thurs, Fri)
Darwin Class 2 Mrs Samantha Symonds - Teacher (Mon, Tues & Wed)
Darwin Class 3 Mrs Janette Bone - Teaching Assistant (PM)
Darwin Class 4 Mrs Ramune Eikens - Teaching Assistant
Darwin Class 5 Miss Ieva Kuliesiute - Teaching Assistant
Darwin Class 6 Miss Petra Weissova - Teaching Assistant

Austen Class

Austen Class 1 Mrs Anna Squires - Teacher (on maternity leave)
Austen Class 2 Miss Jasmine Monk - Teaching Assistant

Churchill Class

Churchill Class 1 Mrs Megan Writer - Teacher (AM)
Churchill Class 2 Mrs Laura Jackson - Teaching Assistant
Churchill Class 3 Mr Adam Punchard - Teaching assistant

Boudica Class

Boudica Class 1 Mrs Sophy Tarsey - Teacher
Boudica Class 2 Miss Jessica Hoare - Teaching Assistant

Hepworth Class

Hepworth Class 1 Miss Katie Cornwell - Teacher
Hepworth Class 2 Mr Chris Fox - Teaching Assistant

Lowry Class

Lowry Class 1 Miss Rosa Sanchez - Teacher
Lowry Class 2 Mr Paul Durham - Teaching Assistant

Rowling Class

Rowling Class 1 Mr Kevin Wales - Teacher
Rowling Class 2 Mrs Helen Leverett - King - Teaching Assistant

Shakespeare Class

Shakespeare Class 1 Mrs Wendy Poucher - Teacher
Shakespeare Class 2 Mrs Jane Riley - Teaching Assistant

Support Team

Support Team 1 Rob Dawson - Trust Sites Manager
Support Team 2 Janet McGahren - Trust Finance / HR Manager
Support Team 3 Barbara Kimpton - Trust PA
Support Team 4 Kirsty Ding - Trust Safeguarding
Support Team 5 Gemma Whiley - Trust Finance
Support Team 6 Mr Eddie McGahren - Apprentice
Support Team 7 Miss Sarah Pearson - Pastoral Support
Support Team 8 Mrs Denise Amps - Counsellor
Support Team 9 Mrs Sue Crumpler - Pastoral Support

Cleaning Team

Cleaning Team 1 Kirsty Richmond
Cleaning Team 2 Victoria Samwell
Cleaning Team 3 Julie Korobova-Valpetere
Cleaning Team 4 Angela Claxton
Top